Precadets

Precadets Male

Precadets Male -26 kg 1 entry
No. Name Team Country
1 Riyad MOHAMMEDI
G. T. A 93
Ligue Île de France
France
Precadets Male -34 kg 12 entries
No. Name Team Country
1 Miguel Ángel SáNCHEZ STEINMETZ
M.S.S.06 Spain
2 Miguel PERREIRA-MACHADO
Taekwondo Team Swisttal Germany
3 Joan SALVADOR MARTINEZ
CD Granjo Spain
4 Lu Wei XIA
Club Valle de Egüés Spain
5 Andrew Gabriel NASTASE
Club Valle de Egüés Spain
6 Xabier TEJERO
Club Valle de Egüés Spain
7 MOHAMMED TAHA SKIR
ACADÉMIE MARRAKECH Morocco
8 Bonilla Uroz GUILLEM
Taekwondo Sesrovires Spain
9 Sergi GARCIA SANCHEZ
Taekwondo Sesrovires Spain
10 Joan SALVADOR MARTíNEZ
Club Deportivo Granjo Spain
11 Alberto LLORENS RABELO
TKD Avellaneda Spain
12 VICTOR VIDELA MIGUENS
NATURAL SPORT VIDELGI RIVEIRA Spain
Precadets Male -43 kg 4 entries
No. Name Team Country
1 Adrián MATILLA
Club Valle de Egüés Spain
2 Juan Daniel CAMPUSANO
HANKUK Spain
3 Alexander HAKOBYAN
HANKUK Spain
4 Ianis RUSU
Hwarang Moldova, Republic of

Precadets Female

Precadets Female -26 kg 2 entries
No. Name Team Country
1 Maria KOUKOUSOUDIS
Taekwondo Team Swisttal Germany
2 LARA LUCAS NIÑO
TKD MY JU CUNIT Spain
Precadets Female -34 kg 5 entries
No. Name Team Country
1 Córdoba JUDITH
Cunit Carlos Córdoba Spain
2 Malena CLIMENT
Taekwondo Alcàsser Spain
3 HIBAT ALLAH SKIRI
ACADÉMIE MARRAKECH Morocco
4 Emilia RUCINSKI
TSV Dachau 1865 Germany
5 Janira PRADES CAPDEVILA
Club Deportivo Granjo Spain
Precadets Female -43 kg 3 entries
No. Name Team Country
1 Shauna FARRELL
South Dublin Taekwondo Ireland
2 Viktoria RUCINSKI
TSV Dachau 1865 Germany
3 TOMASA FRANCO MARTINEZ
NATURAL SPORT VIDELGI RIVEIRA Spain
Precadets Female +43 kg 1 entry
No. Name Team Country
1 Jamie MEDINA
HANKUK Spain

Cadets

Cadets Male

Cadets Male -37 kg 16 entries
No. Name Team Country
1 Perez ERIK
HANKUK Spain
2 Anthonny TOMAK
TEAM REVOLUTION United States
3 Donnchadh CROWE
Lightning Taekwondo Ireland
4 Adrian CAñAS GARCIA
M.DIEZ Spain
5 Francisco GRACIA
HANKUK Spain
6 Alejandro HERRADOR
HANKUK Spain
7 Evangelos KOUKOUSOUDIS
Taekwondo Team Swisttal Germany
8 ANDRÉ FONTINHA
MAXIMUS TAEKWONDO MAIA Portugal
9 Miguel Angel REQUENA PEREZ
Taekwondo Alcàsser Spain
10 IVAN LUCAS NIÑO
TKD MY JU CUNIT Spain
11 Levente PECHAL
Hankuk Hungary Hungary
12 ANXO VIDAL TORRES
NATURAL SPORT VIDELGI RIVEIRA Spain
13 NOE FAJARDO SAMPEDRO
NATURAL SPORT VIDELGI RIVEIRA Spain
14 Hugo GRANDE OLIVER
Deportivo Olimpo Spain
15 PAU JURADO OLIVER
DEPORTIVO PIAAM Spain
16 Alvaro CORDOBA VILLARTE
DEPORTIVO PIAAM Spain
Cadets Male -45 kg 5 entries
No. Name Team Country
1 Sergio REGUERA
HANKUK Spain
2 JORGE ALMEIDA GARAU
ELITE RAMOS & BRIGITTE Spain
3 Aaron CHOY
IMPACT Martial Arts Australia Australia
4 Marcos AMBROS GARRIDO
DEPORTIVO PIAAM Spain
5 Mario ALARCON BASELGA
DEPORTIVO PIAAM Spain
Cadets Male -53 kg 2 entries
No. Name Team Country
1 Fernandez ALVARO
Club taekwondo valle de Egues Spain
2 Juanma SáNCHEZ GARCíA
DEPORTIVO PIAAM Spain
Cadets Male -61 kg 1 entry
No. Name Team Country
1 Victor ZHANG
HANKUK Spain

Cadets Female

Cadets Female -33 kg 5 entries
No. Name Team Country
1 Sofia GARCIA
HANKUK Spain
2 Hanne WAERZEGGERS
Taekwondoschool Keumgang Belgium
3 Elien RABAUT
Taekwondoschool Keumgang Belgium
4 Celia REYNAL HERNANDEZ
Taekwondo Alcàsser Spain
5 JUDITH CÓRDOBA HEREDIA
CLUB TAEKWONDO MY-JU CUNIT Spain
Cadets Female -41 kg 12 entries
No. Name Team Country
1 Emma CAHILL
South Dublin Taekwondo Ireland
2 Annika ZIMMERLING
Taekwondo Team Swisttal Germany
3 Naïa MOGARRA
HANKUK Spain
4 Giuliana MASIELLO
IMPACT Martial Arts Australia Australia
5 Tasha VISKENS
Taekwondoschool Keumgang Belgium
6 Alicia JUAREZ BANOS
Taekwondoschool Keumgang Belgium
7 Caroline VOLDERS
Taekwondoschool Keumgang Belgium
8 MARTINA DI CARLO HORTELANO
DEPORTIVO OLIMPO SEDAVI Spain
9 Elena SERRANO SANTAELLA
TAYINGDO Spain
10 NOA ROMERO FERNANDEZ
NATURAL SPORT VIDELGI RIVEIRA Spain
11 AINHOA TEIRA PEREZ
NATURAL SPORT VIDELGI RIVEIRA Spain
12 PAULA BARREIRO BESADA
NATURAL SPORT VIDELGI RIVEIRA Spain
Cadets Female -47 kg 13 entries
No. Name Team Country
1 Noelia RODRIGUEZ
HANKUK Spain
2 Tianna KLARIC
Sky Taekwondo United Kingdom
3 GABRIELA RODRÍGUEZ ALONSO
Club Taebek Spain
4 Luana MARTON
HANKUK Hungary
5 TANIA LOPEZ PEQUEÑO
Club taekwondo patiño Moaña Spain
6 MATILDE FERREIRA
MAXIMUS TAEKWONDO MAIA Portugal
7 Bianca RUSU
Hwarang Moldova, Republic of
8 Avalon FREZZA
IMPACT Martial Arts Australia Australia
9 Sally HESLOP
IMPACT Martial Arts Australia Australia
10 JASMIN ADINE NEGREA CINAR
ELITE RAMOS & BRIGITTE Spain
11 Laura LOSCOS MOZOTA
Gym Seul Zaragoza Spain
12 Maria Teresa VARGAS
SAMGUK Spain
13 Elizabeth MARINOV
TEAM REVOLUTION United States
Cadets Female -55 kg 5 entries
No. Name Team Country
1 Alba BRICEñO
HANKUK Spain
2 Viviana MARTON
HANKUK Hungary
3 Maria Eduarda CASAGRANDE TRAJANO
ACTKD Brazil
4 Gemma CARRILLO ROBLES
Lee Young Cerdanyola Spain
5 Nerea PORTILLO LAZARO
DEPORTIVO PIAAM Spain
Cadets Female +55 kg 4 entries
No. Name Team Country
1 Vera Quiñones Mark SARA
TU11 Taekwondo Urheilijat 2011 Finland
2 Sara RECIO
HANKUK Spain
3 Aitana IBáñEZ REGALES
CABRAL TEAM Spain
4 Leyla GARCIA-TEVES
Taekwondo Team Swisttal Germany

Juniors

Juniors Male

Juniors Male -48 kg 13 entries
No. Name Team Country
1 Gonzalez NACHO
HANKUK Spain
2 GASTON VASQUEZ PINTO
ROTT TKD Chile
3 Justin MORALES
Morale’s Taekwondo Nicaragua
4 Mathis ALESIO--CAPOLINI
ADB ACADEMIE GRAND LYON
Ligue Auvergne-Rhône-Alpes
France
5 Bjarne VISKENS
Taekwondoschool Keumgang Belgium
6 Ismael SAN BARTOLOME SORIA
Taekwondo Alcàsser Spain
7 Rubén Andrés SZASZ SZASZ
Club Deportivo Granjo Spain
8 Krom LLORCA
FER FUTUR C. Valenciana Spain
9 Marcos JIMENEZ
FER FUTUR C. Valenciana Spain
10 Jose Roberto SUAREZ SALAMANCA
C.D Chitae Pedroñeras Spain
11 ANSOU NDONG
NATURAL SPORT VIDELGI RIVEIRA Spain
12 AADITYA KADAM
Taya Teakwondo Australia
13 Jorge PASTOR
COMUNIDAD VALENCIANA Spain
Juniors Male -55 kg 25 entries
No. Name Team Country
1 Iker ABAD
HANKUK Spain
2 Villa ADRIAN
HANKUK Spain
3 Rodriguez IVAN
HANKUK Spain
4 Jesus FRAILE
HANKUK Spain
5 Diego SANCHEZ STEINMETZ
M.S.S.06 Spain
6 Ricki Gene FARNES
Danish DG Denmark
7 Louis FEIEREISEN
Taekwondo Centre Luxembourg Luxembourg
8 Joel TOFT
Danish DG Denmark
9 Ndiaga SAMB
Baol taekwondo club Senegal
10 Giovanni IMPARATO POMARES
A.D POLC GALICIA TKD Spain
11 Enric SALVADOR MARTINEZ
CD Granjo Spain
12 Anas MOHAMMEDI
G. T. A 93
Ligue Île de France
France
13 JOÃO MONTEIRO
MAXIMUS TAEKWONDO MAIA Portugal
14 Gaius FREZZA
IMPACT Martial Arts Australia Australia
15 Henrique LUZ
Portugal Portugal
16 Diogo VERISSIMO
Portugal Portugal
17 David BALDRES GIL
Taekwondo Alcàsser Spain
18 Bonilla Uroz ALBERT
Taekwondo Sesrovires Spain
19 Pepe ORTIZ GARCIA
Club Deportivo Granjo Spain
20 Jose Vicente NIETO CAPDEVILA
Club Deportivo Granjo Spain
21 Franc MALLOL SORIANO
Club Deportivo Granjo Spain
22 Ali AFZALI
ADB ACADEMIE GRAND LYON
Ligue Auvergne-Rhône-Alpes
France
23 Jorge MURILLO
FER FUTUR C. Valenciana Spain
24 ALEJANDRO CARRION COSTA
CLUB KORYO LUCENA Spain
25 AGUSTIN ABDALAHI PRADAS
CLUB KORYO LUCENA Spain
Juniors Male -63 kg 10 entries
No. Name Team Country
1 CARLOS SEBASTIÁN MEDRANDA
A.D POLC GALICIA TKD Spain
2 Niel WILLEMS
Taekwondoschool Keumgang Belgium
3 Manuel MARTINHO
Portugal Portugal
4 SEBASTIAN SERA CECILIA
ELITE RAMOS & BRIGITTE Spain
5 Enric SALVADOR MARTíNEZ
Club Deportivo Granjo Spain
6 Phillip DAVIDS
Taekwondo Team Swisttal Germany
7 FELIPE OLIVERO
ROTT TKD Chile
8 BRAIS MARTINEZ SOBRIDO
NATURAL SPORT VIDELGI RIVEIRA Spain
9 ALEJANDRO PARAMO COBAS
NATURAL SPORT VIDELGI RIVEIRA Spain
10 David TEROL
Taekwondo Alcàsser Spain
Juniors Male -73 kg 8 entries
No. Name Team Country
1 Leoncio Quiñones Mark EDDIE
TU11 Taekwondo Urheilijat 2011 Finland
2 Jesús SERRANO MACíAS
AMKCHITAE Spain
3 JESÚS SERRANO MACÍAS
AMKCHITAE TAEKWONDO Spain
4 Samuel RANFTL
Wien Taekwondo Austria
5 SERGIO TROITIÑO AMOEDO
A.D POLC GALICIA TKD Spain
6 James ENGER
Tif Viking bergen Norway
7 Tiago SANTANA
Grupo Sportivo de Carcavelos Portugal
8 Luciano GONZáLEZ
Asociación deportiva Regional Dojang Koryo Atacama Chile
Juniors Male +73 kg 5 entries
No. Name Team Country
1 El hadji Abdoulaye THIAM
ASFA Senegal
2 Rodrigo IBáñEZ
CABRAL TEAM Spain
3 Patrick PANTIS
Wien Taekwondo Austria
4 Daniel ORTUñO
FER FUTUR C. Valenciana Spain
5 YERAY SABUGUEIRO MORA
NATURAL SPORT VIDELGI RIVEIRA Spain

Juniors Female

Juniors Female -44 kg 11 entries
No. Name Team Country
1 Hernandez ELSA
HANKUK Spain
2 Camilla FARNES
Danish DG Denmark
3 Dalya REHANI
HAUTE SAVOIE TKD
Ligue Auvergne-Rhône-Alpes
France
4 Iratxe GOMEZ
Taekwondo Cabanillas Spain
5 Giuliana MASIELLO
IMPACT Martial Arts Australia Australia
6 Kelly VA NYIA LU
UNION SPORTIVE DE CHALETTE SECTION TAEKWONDO
Ligue Centre Val de Loire
France
7 Nur ARAYAN
TSV Dachau 1865 Germany
8 Silvia SORIANO
FER FUTUR C. Valenciana Spain
9 Victoria VENTSISLAVOVA
FER FUTUR C. Valenciana Spain
10 Jadeline ARRATIA
ROTT TKD Chile
11 Dora HALASZ
Hankuk Hungary Hungary
Juniors Female -49 kg 15 entries
No. Name Team Country
1 Laura RODRIGUEZ
HANKUK Spain
2 Myriam CóRDOBA
Cunit Carlos Córdoba Spain
3 Louise Sinkjaer LYNGBAEK
Danish DG Denmark
4 Andrea CAñAS GARCIA
M.DIEZ Spain
5 ALESSANDRA IMPARATO POMARES
A.D POLC GALICIA TKD Spain
6 YADIRA REIMÚDEZ QUEMADELO
A.D POLC GALICIA TKD Spain
7 Eleni Anthia Alina MASTORI
AS Poseidonas Greece
8 Chaïma MOHAMMEDI
G. T. A 93
Ligue Île de France
France
9 ALEJANDRA LACUNZA LAURENZ
FEDERACION NAVARRA TAEKWONDO Spain
10 Mehret EYASSU
IMPACT Martial Arts Australia Australia
11 Nandini JADHAV
IMPACT Martial Arts Australia Australia
12 Alba REQUENA PEREZ
Taekwondo Alcàsser Spain
13 Laia PEIRIS DIEZ
Lee Young Cerdanyola Spain
14 Blanca CALVO
FER FUTUR C. Valenciana Spain
15 ISIDORA GOMEZ
ROTT TKD Chile
Juniors Female -55 kg 14 entries
No. Name Team Country
1 Alicia RODRIGUEZ
HANKUK Spain
2 Sharon VERA
TEAM REVOLUTION United States
3 Azahara TRETO VENTURA
Club Valle de Egüés Spain
4 Rumina KIRCHEVA
HEREYA Bulgaria
5 Maria Eduarda CASAGRANDE TRAJANO
ACTKD Brazil
6 Lies VICCA
Taekwondoschool Keumgang Belgium
7 ALEXA KOHL
KUKKIWON - LUXEMBOURG Luxembourg
8 Madelief VONCK
Henk Meijer TKD Netherlands
9 Sigrid MARTINEZ MONLEON
Taekwondo Alcàsser Spain
10 Sara CALAVIA
Gym Seul Zaragoza Spain
11 Marian REAL
SAMGUK Spain
12 Anna SOMOGYI
Hankuk Hungary Hungary
13 Nerea PORTILLO LAZARO
DEPORTIVO PIAAM Spain
14 Charlotte GIL MONDOLONI
TKD Avellaneda Spain
Juniors Female -63 kg 7 entries
No. Name Team Country
1 Cantarero ELENA
HANKUK Spain
2 Adriana SERRANO
HANKUK Spain
3 Julika ZIMMERLING
Taekwondo Team Swisttal Germany
4 CLOE IGLESIAS RIAL
Club taekwondo patiño Moaña Spain
5 Amber HESLOP
IMPACT Martial Arts Australia Australia
6 Neus VALBUENA SáNCHEZ
Club Deportivo Granjo Spain
7 Mar MACHI
FER FUTUR C. Valenciana Spain
Juniors Female +63 kg 1 entry
No. Name Team Country
1 JULIA ELGARRACH
KUKKIWON - LUXEMBOURG Luxembourg

Seniors

Seniors Male

Seniors Male -58 kg 15 entries
No. Name Team Country
1 Julian CALVO
HANKUK Spain
2 Gonzalez PABLO
HANKUK Spain
3 Cendejas EMILIO
TEAM REVOLUTION United States
4 Rudy CAILLET
GRAND POITIERS - GWANYONG
Ligue Nouvelle Aquitaine
France
5 Bozhidar AVRAMOV
Taekwondo club Ramus Bulgaria
6 Sebastian PAZMANDY
Wien Taekwondo Austria
7 Nizar CHIDMI ALLAM
Club Valle de Egüés Spain
8 Sébastien ALESIO--CAPOLINI
ADB ACADEMIE GRAND LYON
Ligue Auvergne-Rhône-Alpes
France
9 RUBEN VICENTE FERNANDEZ
FEDERACION NAVARRA TAEKWONDO Spain
10 AITOR NSANGU MORALES
FEDERACION NAVARRA TAEKWONDO Spain
11 Javier BORREGUERO SERNA
Taekwondo Gabriel Amado Spain
12 Ernesto MUIANGA
Mozambique Mozambique
13 Jade Mariele DIMAYUGA BAGUI
Sant Pau Jade Taekwondo Centre Spain
14 Aitor OJEDA
FER FUTUR C. Valenciana Spain
15 Aarya MAHAJAN
IMPACT Martial Arts Australia Australia
Seniors Male -68 kg 11 entries
No. Name Team Country
1 Alejandro HERNANDEZ
HANKUK Spain
2 Papa mamadou NDAO
AS pikine taekwondo club Senegal
3 David LLORENTE
Cunit Carlos Córdoba Spain
4 Mamadou TINE
cdeps Diourbel Senegal
5 Sekou COULIBALY
Taekwondo Centre Luxembourg Luxembourg
6 Chadrack LUNGUNGU
Taekwondo Centre Luxembourg Luxembourg
7 Valentin MONTAUBAN
GRAND POITIERS - GWANYONG
Ligue Nouvelle Aquitaine
France
8 Zahyon KLABER
Henk Meijer TKD Netherlands
9 Aron VáZQUEZ MARTíNEZ
KWON BETANZOS Spain
10 joseph KHAFAJI
Nomad Taekwondo Athletes United Kingdom
11 Javier PASTOR
COMUNIDAD VALENCIANA Spain
Seniors Male -80 kg 6 entries
No. Name Team Country
1 Thibault LE NEPVOU
GRAND POITIERS - GWANYONG
Ligue Nouvelle Aquitaine
France
2 Daniel EXPOSITO VIANA
Lee Young Cerdanyola Spain
3 Miguel Angel VARGAS
SAMGUK Spain
4 Aleix Fabián SANDU
FER FUTUR C. Valenciana Spain
5 MANUEL ARANDA GALISTEO
CLUB KORYO LUCENA Spain
6 Alexis DIAZ
Asociación deportiva Regional Dojang Koryo Atacama Chile
Seniors Male +80 kg 1 entry
No. Name Team Country
1 Garcia VICTOR
HANKUK Spain

Seniors Female

Seniors Female -49 kg 6 entries
No. Name Team Country
1 Perez AINARA
HANKUK Spain
2 Katharina LAZIC
Wien Taekwondo Austria
3 Celia TRUZAO
Mozambique Mozambique
4 Sigrid MARTINEZ
FER FUTUR C. Valenciana Spain
5 Raina SENNA
Grupo Sportivo de Carcavelos Portugal
6 Vanina GIL MONDOLONI
TKD Avellaneda Spain
Seniors Female -57 kg 11 entries
No. Name Team Country
1 Sanchez LUCIA
HANKUK Spain
2 Rodriguez ROSA
HANKUK Spain
3 Sara FRAILE
HANKUK Spain
4 Lea HOEGLINGER
Wien Taekwondo Austria
5 ANE CINTO PASCUAL
FEDERACION NAVARRA TAEKWONDO Spain
6 CHAVAGNAT CAMILLE
ADB ACADEMIE GRAND LYON
Ligue Auvergne-Rhône-Alpes
France
7 NIKITA DALLA VEDOVA
KUKKIWON - LUXEMBOURG Luxembourg
8 Alba PALMER
FER FUTUR C. Valenciana Spain
9 Andresa NEVES
Núcleo de Taekwondo de Agualva-Cacém Portugal
10 Alejandra DE FRUTOS
TAEKWONDO SAN VICENTE Spain
11 Natalia ROJO
Asociación deportiva Regional Dojang Koryo Atacama Chile
Seniors Female -67 kg 2 entries
No. Name Team Country
1 Nikol MILOSEVIC
Wien Taekwondo Austria
2 Claire TOLAND
Lightning Taekwondo Ireland
Seniors Female +67 kg 1 entry
No. Name Team Country
1 Neus NOMENECH
FER FUTUR C. Valenciana Spain

Elite (Olympic)

Elite Male

Elite Male -58 kg 4 entries
No. Name Team Country
1 Hugo ARILLO
Club deportivo taekwondo san Vicente Spain
2 Jack WOOLLEY
South Dublin Taekwondo Ireland
3 JOSE IGNACIO MUÑOZ
TAEKWONDO SAN VICENTE Spain
4 Aarya MAHAJAN
IMPACT Martial Arts Australia Australia
Elite Male -68 kg 1 entry
No. Name Team Country
1 PABLO PATIÑO POMBAL
Club taekwondo patiño Moaña Spain

Elite Female

Elite Female -49 kg 4 entries
No. Name Team Country
1 Cerezo ADRIANA
HANKUK Spain
2 Supharada Anya KISSKALT
Elite Nürnberg Germany
3 Michal ZRIHEN
Tigers Israel
4 Christina SCHöNEGGER
TWS INNSBRUCK Austria
Elite Female -57 kg 6 entries
No. Name Team Country
1 Suvi MIKKONEN
HANKUK FINLAND Finland
2 Sophie STOIBER
Taekwondo Team Swisttal Germany
3 ARLET ORTIZ BENITO
A.D POLC GALICIA TKD Spain
4 Melanie KINDL
TWS INNSBRUCK Austria
5 Tabea WENKEN
AC Ückerath Germany
6 Anastasia IGNATYEVA
FER FUTUR C. Valenciana Spain
Elite Female -67 kg 1 entry
No. Name Team Country
1 Lea SESAR
TWS INNSBRUCK Austria
Elite Female +67 kg 1 entry
No. Name Team Country
1 Zanoni CARLOTA
HANKUK Spain