Poomsae

Poomsae / Individual

Kids B (8-9) - Female 1 entry
No. Name Team Country
1 Tia Rehana NAZIR
Sportschule Park Germany
Kids A (10-11) - Male 3 entries
No. Name Team Country
1 Jayden YOUNG
Just Taekwondo United States
2 Dario NIEDEREGGER
Master Taekwondo Switzerland
3 Arsenii MAKAROV
Taekwondo Elets Russian Federation
Cadet (12-14) - Male 5 entries
No. Name Team Country
1 Evan YOUNG
Just Taekwondo United States
2 PRESTON PARK
PRESTON TAEKWONDO USA / TEAM CHMJ USA United States
3 Dustin SEYBOLD
TV 1881 Altdorf Germany
4 Matteo-Won CAMPANA
Sportschule Park Germany
5 Enoch CHOI
World Champion Taekwondo Fairfield United States
Cadet (12-14) - Female 3 entries
No. Name Team Country
1 Alana HEINRICHS
AKYI MA United States
2 Gabriella MEYVIS
Mun Mu Lier Belgium
3 Hana LEKIC
Sportschule Park Germany
Junior (15-17) - Male 2 entries
No. Name Team Country
1 Niklas HOLFELD
TaekwonDo - Dojang Bautzen e.V. Germany
2 Manuel ZIMMERMANN
TSV-Unterhaching e.V. Germany
Junior (15-17) - Female 3 entries
No. Name Team Country
1 Hannah HEINRICH
TC Donau Lech Iller Germany
2 CLAIRE J. YEE
JUST TKD United States
3 Pia HOFFMANN
TKD Bergstrasse Germany
Under 30 - Male 4 entries
No. Name Team Country
1 Chris LANGE
TaekwonDo - Dojang Bautzen e.V. Germany
2 Christopher Brian PRAWARTANA
Just Taekwondo United States
3 Mohamed THARWAT MOHAMED
Egypt national team Egypt
4 PINAKI NARAYAN MOITRA
CHANGMOOKWAN TAEKWONDO ACADEMY OF INDIA India
Under 30 - Female 8 entries
No. Name Team Country
1 Laura HEINRICH
TC Donau Lech Iller Germany
2 Fernanda TRONCOSO
Centro Marcial AINI Mexico
3 Marina BETZ
TC Donau Lech Iller Germany
4 Cira LANGE
TaekwonDo - Dojang Bautzen e.V. Germany
5 Hege Kristine NATLAND DAHLEN
Heimdal taekwondo Norway
6 Luz anyela CASTRO HIDALGO
Pinigseu Colombia
7 Julia HOLZHAMMER
TSV-Unterhaching e.V. Germany
8 Katia SANTIAGO DEL RIO
Kido taekwondo Mexico
Under 40 - Male 8 entries
No. Name Team Country
1 Aras OMER
iraq national team Iraq
2 Uğur TUZLU
ikizler Spor Klp. Turkey
3 Ioannis KORDOGIANNIS
A. S. YPERION ATTIKIS Greece
4 Luzian KOPP
Kim Taekwondo Schule Bern Switzerland
5 Danial NASSERIAN
Science Sport Iran, Islamic Republic of
6 Sami YAZI
UJU Taekwondo Sweden
7 Vasileios DIMOPOULOS
A.C. Virona Greece
8 Gilbert JAMENA
Mykicks Taekwondo Center United States
Under 40 - Female 5 entries
No. Name Team Country
1 Mónica Marcela GARCíA ACEVEDO
Colombia Colombia
2 Carina WALLBERG
TC Donau Lech Iller Germany
3 Michaela ENGLER
TC Donau Lech Iller Germany
4 Angelika BUSSMANN
PSV-Eichstaett Germany
5 Esperanza RIVERA VOLLMER
TSV-Unterhaching e.V. Germany
Under 50 - Male 5 entries
No. Name Team Country
1 Khalid ALZHARANI
AL FARAA CLUB Saudi Arabia
2 Alan MC GOWAN
Panthers TKD Ashbourne Ireland Ireland
3 Leonhard HANAWITSCH
TV Garmisch 1868 e.V. Germany
4 Michael BUSSMANN
PSV-Eichstaett Germany
5 Stavros RENIERIS
A.C. Dinami Patrwn Greece
Under 50 - Female 4 entries
No. Name Team Country
1 Beatrix RINGELSBACHER
TC Donau Lech Iller Germany
2 Lisa MCGOWAN
Panthers TKD Ashbourne Ireland Ireland
3 Cornelia LANGE
TaekwonDo - Dojang Bautzen e.V. Germany
4 Christine SCHNEIDER
PSV-Eichstaett Germany
Under 60 - Male 3 entries
No. Name Team Country
1 SENOL CUDIN
Acarlar Coliseum Turkey
2 Christian SIGL
TSV-Unterhaching e.V. Germany
3 Carsten GAUGER
TKD Bergstrasse Germany
Under 60 - Female 4 entries
No. Name Team Country
1 Carmela HARTNETT
Taekwondo Oh Do Kwan Australia Australia
2 Konstanze ESCH
PSV-Eichstaett Germany
3 Bettina MAK
TSV Waldtrudering Germany
4 Sabine MüLLER
Budo-Schule Wiesbaden Germany
Under 65 - Male 3 entries
No. Name Team Country
1 Manfred STADTMüLLER
TSV Schongau Germany
2 Frank MAROHN
PSV-Eichstaett Germany
3 Mustafa HELVACıOğLU
Helvacıoğlu Turkey
Over 65 - Female 2 entries
No. Name Team Country
1 Lis BORRING
Bornholm Taekwondo Club HAE SUNG Denmark
2 Erica LINTHORST
Erica Linthorst United States

Poomsae / Pairs

Pair Cadets (12-14) 1 entry
No. Name Team Country
1 Hana LEKIC
Matteo-Won CAMPANA
Sportschule Park Germany
Pair Under 30 (18-30) 2 entries
No. Name Team Country
1 Cira LANGE
Chris LANGE
TaekwonDo - Dojang Bautzen e.V. Germany
2 Annalina MAK
Emir Can ERDEMIR
TSV Waldtrudering Germany

Freestyle

Freestyle / Individual

Under 17 - Female 1 entry
No. Name Team Country
1 Amy STEWART
Lisburn Taekwondo Club United Kingdom
Over 17 - Male 1 entry
No. Name Team Country
1 Philip LE
Master Seo’s Top Martial Arts United States
Over 17 - Female 2 entries
No. Name Team Country
1 Laura HEINRICH
TC Donau Lech Iller Germany
2 Tamara ERNST
TC Donau Lech Iller Germany

Para

Para P20

P20 Intellectual Impairment (16-30) - Male 3 entries
No. Name Team Country
1 Vasilis AVRAMIKAS
Ac Acharnon K.Paleologos Greece
2 Georgios KATSOULAKOS
AS Ermis Peramatos Greece
3 Dominik CURIK
ILYO TAEKWONDO TRENCIN Slovakia
P20 Intellectual Impairment (16-30) - Female 2 entries
No. Name Team Country
1 Nektaria MARAVELIA
AS Ermis Peramatos Greece
2 Maria PAVLOU
AS Ermis Peramatos Greece

Para P30

P30 Physical Impairment (12-15) - Male 1 entry
No. Name Team Country
1 Vladyslav ANTONIUK
SC Sindo Ukraine
P30 Physical Impairment (12-15) - Female 1 entry
No. Name Team Country
1 Dariia MYHULKO
SC Sindo Ukraine
P30 Physical Impairment (16-30) - Male 2 entries
No. Name Team Country
1 Alexander KURZ
SG Krumbach Germany
2 Ivan CASARRUBIAS
Taekwondo Jaguares Mexico
P30 Physical Impairment (16-30) - Female 1 entry
No. Name Team Country
1 Ivanna TSAPTSINA
SC Sindo Ukraine

Para P60

P60 Deaf (31+) - Male 2 entries
No. Name Team Country
1 Vasileios DIMOPOULOS
A.C. Virona Greece
2 Marcel DIRMEIER
Taekwondo Zentrum Leipzig e.V. Germany

Family Poomsae

Family Poomsae

Family Poomsae 4 entries
No. Name Team Country
1 Cornelia LANGE
Cira LANGE
Chris LANGE
TaekwonDo - Dojang Bautzen e.V. Germany
2 ANGEL SANCHEZ BAÑO
Miriam MARíA IRALA
Hugo SANCHEZ MARIA
MARIO SANCHEZ DEL BAÑO
ESCUELA DO-HO Spain
3 Maik HEINKE
Lorelai HEINKE
TV Garmisch 1868 e.V. Germany
4 Uwe KAERGER
Janine KAERGER
TSV 1860 Ansbach Germany