Benjamins

Benjamins Masculins

Benjamins Masculins -21 kg 5 entries
No. Name Team Country
1 Nassim ALLASSAK
ECOLE TAEKWONDO TRAPPES
Ligue Île de France
France
2 WARREN BELHASSEN
TAEKWONDO CLUB FEYZIN
Ligue Auvergne-Rhône-Alpes
France
3 ADAM IA BASSEN
MIMO-TEAM
Ligue Île de France
France
4 ISMAIL GHOUL
MIMO-TEAM
Ligue Île de France
France
5 oumar BASSOUM
cobra team / Chalette France
Benjamins Masculins -24 kg 9 entries
No. Name Team Country
1 Yassine CHOUBA
ECOLE TAEKWONDO TRAPPES
Ligue Île de France
France
2 Antoine LEBARS
ECOLE TAEKWONDO TRAPPES
Ligue Île de France
France
3 Louay ROMDHANI
Club challenge sp bouhajla Tunisia
4 Jonas CONHOC
TKD SPIRIT 27
Ligue Normandie
France
5 Riyad MOHAMMEDI
USTE93
Ligue Île de France
France
6 Ethan AMERYCKX
TAEKWONDO CLUB FEYZIN
Ligue Auvergne-Rhône-Alpes
France
7 Kiyan CURTIS-BOUCOU
VAN THUYNE TKD
Ligue Île de France
France
8 Clement LETALLEC
CLUB ATHLETIQUE ORSAY TKD
Ligue Île de France
France
9 YASSINE MOURCHID
MIMO-TEAM
Ligue Île de France
France
Benjamins Masculins -27 kg 15 entries
No. Name Team Country
1 Patrice FERGé
ECOLE TAEKWONDO TRAPPES
Ligue Île de France
France
2 Anas KEDJOUTI
ECOLE TAEKWONDO TRAPPES
Ligue Île de France
France
3 Hamadi TRAORE
ECOLE TAEKWONDO TRAPPES
Ligue Île de France
France
4 Said-John SADAT
ASTR LE LOI
Ligue Île de France
France
5 Ziyad RIDAOUI
ECOLE TAEKWONDO TRAPPES
Ligue Île de France
France
6 Mahdi EL MAKKAOUI
Bisat dahabi temara Morocco
7 Youssef TRABELSI
Club challenge sp bouhajla Tunisia
8 LOHAN AVEROUS
CHARTRES METROPOLE TAEKWONDO (CMTAE)
Ligue Centre
France
9 HOUSSAM BELAYNI
MOVING CITY
Ligue Île de France
France
10 Loris RACHDONI
VAN THUYNE TKD
Ligue Île de France
France
11 Souheyl ALTIUS
UNION SPORTIVE D IVRY
Ligue Île de France
France
12 IMSA GIRARD
CLUB ATHLETIQUE ORSAY TKD
Ligue Île de France
France
13 Mohamed Ali EDDIB
usoam France
14 julian BETTONI
Team GRIGNY AG2
Ligue Île de France
France
15 LUCAS PATELOUX
MIMO-TEAM
Ligue Île de France
France
Benjamins Masculins -30 kg 14 entries
No. Name Team Country
1 tom COUASNON
cobra team / Chalette France
2 maxime RICAUD
cobra team / Chalette France
3 Omeya ADJENEF
ESN MUGUNGHWA TIGERS Taekwondo Nanterre
Ligue Île de France
France
4 Mouhamed-ali OUAHNI
ESN MUGUNGHWA TIGERS Taekwondo Nanterre
Ligue Île de France
France
5 IGOR FREITAS
CHARTRES METROPOLE TAEKWONDO (CMTAE)
Ligue Centre
France
6 AMELHAYI MOUSSIME
ASTR LE LOI
Ligue Île de France
France
7 Chaim GARGARI
C.O.M.B BAGNEUX TKD
Ligue Île de France
France
8 Youssef MAZOUZ
UNION SPORTIVE D IVRY
Ligue Île de France
France
9 Rayan OUERGUEMI
ECOLE TAEKWONDO TRAPPES
Ligue Île de France
France
10 ROMAIN ORANGE
CLUB ATHLETIQUE ORSAY TKD
Ligue Île de France
France
11 KADIR KESKIN
TEAM VILLENEUVE SAINT GEORGES
Ligue Île de France
France
12 Chahine KAOUCHEN
MIMO-TEAM
Ligue Île de France
France
13 Abdelmajid ARAR
MIMO-TEAM
Ligue Île de France
France
14 klement LUCA
cobra team / Chalette France
Benjamins Masculins -33 kg 8 entries
No. Name Team Country
1 Mohamed MEKKAOUI
ECOLE TAEKWONDO TRAPPES
Ligue Île de France
France
2 Naël URSU
ECOLE TAEKWONDO TRAPPES
Ligue Île de France
France
3 Kenan GENSOUS
ASTR LE LOI
Ligue Île de France
France
4 SOFIANE ZAHIM
ESN MUGUNGHWA TIGERS Taekwondo Nanterre
Ligue Île de France
France
5 Cheickne DIEKO
VAN THUYNE TKD
Ligue Île de France
France
6 SOUHAIL AAMER
CLUB ATHLETIQUE ORSAY TKD
Ligue Île de France
France
7 Sofiane BARCHOUNE
CHARTRES METROPOLE TAEKWONDO (CMTAE)
Ligue Centre
France
8 AMINE OUALI
CLUB ATHLETIQUE ORSAY TKD
Ligue Île de France
France
Benjamins Masculins -37 kg 10 entries
No. Name Team Country
1 Mehdi EL AZHAR
ECOLE TAEKWONDO TRAPPES
Ligue Île de France
France
2 BELOUANE NASSIM
ASTR LE LOI
Ligue Île de France
France
3 Loris KERGOIAN
ASTR LE LOI
Ligue Île de France
France
4 Thuvarakan JOHNCLIONS
cobra team / Chalette France
5 Nassim BENHAMOUCHE
UNION SPORTIVE D IVRY
Ligue Île de France
France
6 Mohamed-Amine KECHICHE
USTE93
Ligue Île de France
France
7 wasim CAKAR
usoam France
8 Rayan MERBOUHI
USTE93
Ligue Île de France
France
9 Riyad AHMANE
CERCLE DE TAEKWONDO DES ARCHERS PARIS
Ligue Île de France
France
10 ahmed CHEBBANI
Team GRIGNY AG2
Ligue Île de France
France
Benjamins Masculins -41 kg 1 entry
No. Name Team Country
1 Ilyes HOGGUI
MIMO-TEAM
Ligue Île de France
France
Benjamins Masculins -45 kg 5 entries
No. Name Team Country
1 Mohamed-Amine OUERGUEMI
ECOLE TAEKWONDO TRAPPES
Ligue Île de France
France
2 Amine AIT OUARAB
UNION SPORTIVE D IVRY
Ligue Île de France
France
3 Maxim BLINOV
usoam France
4 YOSRI OUACHANI
usoam France
5 ABDOULMALIK YAKHYAEVTSOUKAEVA
CLUB ATHLETIQUE ORSAY TKD
Ligue Île de France
France

Benjamins Féminines

Benjamins Féminines -23 kg 2 entries
No. Name Team Country
1 Alaa MOKRANI
ASTR LE LOI
Ligue Île de France
France
2 Malak KECHICHE
USTE93
Ligue Île de France
France
Benjamins Féminines -26 kg 9 entries
No. Name Team Country
1 Asmaa MEKKAOUI
ECOLE TAEKWONDO TRAPPES
Ligue Île de France
France
2 mariem GAFSI
Club challenge sp bouhajla Tunisia
3 Chaima THOREL
cobra team / Chalette France
4 Sarah ALVES
cobra team / Chalette France
5 Sadio CAUMONT
VAN THUYNE TKD
Ligue Île de France
France
6 Cayenne BRUNO
ASTR LE LOI
Ligue Île de France
France
7 Manel GUILLAUME
CHARTRES METROPOLE TAEKWONDO (CMTAE)
Ligue Centre
France
8 MALIKA HAMZA
CLUB ATHLETIQUE ORSAY TKD
Ligue Île de France
France
9 TYA EL OUARDANI
MIMO-TEAM
Ligue Île de France
France
Benjamins Féminines -29 kg 8 entries
No. Name Team Country
1 Eden BRUNO
ASTR LE LOI
Ligue Île de France
France
2 LeÏla ABED
ESN MUGUNGHWA TIGERS Taekwondo Nanterre
Ligue Île de France
France
3 Maelle YEMBI
cobra team / Chalette France
4 Norah OLIVIER
VAN THUYNE TKD
Ligue Île de France
France
5 Flora CONHOC
TKD SPIRIT 27
Ligue Normandie
France
6 Cassie TRUCHOT-MENDY
ECOLE TAEKWONDO TRAPPES
Ligue Île de France
France
7 JULI RAVELONJANAHARY
CLUB ATHLETIQUE ORSAY TKD
Ligue Île de France
France
8 ASSIYA OUEDRAOGO
MIMO-TEAM
Ligue Île de France
France
Benjamins Féminines -33 kg 10 entries
No. Name Team Country
1 Oumaïma ALLASSAK
ECOLE TAEKWONDO TRAPPES
Ligue Île de France
France
2 Heïdi TRUCHO MENDY
ECOLE TAEKWONDO TRAPPES
Ligue Île de France
France
3 Assia KEBIR
ASTR LE LOI
Ligue Île de France
France
4 maelys AURAT
cobra team / Chalette France
5 Evy CAVREL
ESN MUGUNGHWA TIGERS Taekwondo Nanterre
Ligue Île de France
France
6 Aida TOURE
cobra team / Chalette France
7 hobaba ADAM HAMID
TAEKWONDO CLUB FEYZIN
Ligue Auvergne-Rhône-Alpes
France
8 OUMAYMA SEHHOULI
TEE MUDO KWAN
Ligue Île de France
France
9 Yasmine OUTSSMALTE
MIMO-TEAM
Ligue Île de France
France
10 Mayssa DADA
USJA TKD HKD CARQUEFOU
Ligue Pays de Loire
France
Benjamins Féminines -37 kg 2 entries
No. Name Team Country
1 MEGTIT CHERIFA
ASTR LE LOI
Ligue Île de France
France
2 mila MARIZ
cobra team / Chalette France
Benjamins Féminines -41 kg 3 entries
No. Name Team Country
1 JADE EMMANUELLE MAYELOIE
CHARTRES METROPOLE TAEKWONDO (CMTAE)
Ligue Centre
France
2 Sarah BEDDA
MIMO-TEAM
Ligue Île de France
France
3 Nayla HAMDAOUI
USJA TKD HKD CARQUEFOU
Ligue Pays de Loire
France
Benjamins Féminines -44 kg 1 entry
No. Name Team Country
1 Sofia LARTIK
usoam France
Benjamins Féminines +44 kg 1 entry
No. Name Team Country
1 maimouna BASSOUM
cobra team / Chalette France

Minimes

Minimes Masculins

Minimes Masculins -27 kg 3 entries
No. Name Team Country
1 Zakaria OMARAT
ASTR LE LOI
Ligue Île de France
France
2 mohamed amine BOUZIDI
Club challenge sp bouhajla Tunisia
3 Mohamed BEN ISMAIL
Bisat dahabi temara Morocco
Minimes Masculins -30 kg 8 entries
No. Name Team Country
1 NAHIL KERFI
ASTR LE LOI
Ligue Île de France
France
2 mohammed MAAROUF
cobra team / Chalette France
3 ANAS BOULAZAIB
TKD VAL DE REUIL
Ligue Normandie
France
4 AYOUB BAKHAKH
usoam France
5 ADAM KASMI
TEE MUDO KWAN
Ligue Île de France
France
6 Iriles ISSIAKHEM
CERCLE DE TAEKWONDO DES ARCHERS PARIS
Ligue Île de France
France
7 Naim IABASSEN
MIMO-TEAM
Ligue Île de France
France
8 Issa BESANçON
USJA TKD HKD CARQUEFOU
Ligue Pays de Loire
France
Minimes Masculins -33 kg 14 entries
No. Name Team Country
1 Nawfel AïT EL HAJ
ECOLE TAEKWONDO TRAPPES
Ligue Île de France
France
2 AYOUB DAHAS
ASTR LE LOI
Ligue Île de France
France
3 Amine BOUKARNIA
ASTR LE LOI
Ligue Île de France
France
4 ALEX GENSOUS
ASTR LE LOI
Ligue Île de France
France
5 Rafly CHABRILLIAT
CHARTRES METROPOLE TAEKWONDO (CMTAE)
Ligue Centre
France
6 Omar CHARQAOUI
Bisat dahabi temara Morocco
7 AYOUB NEQROUZ
MOVING CITY
Ligue Île de France
France
8 Ismael HASSANI
C.O.M.B BAGNEUX TKD
Ligue Île de France
France
9 Ayoub DELIMI
UNION SPORTIVE D IVRY
Ligue Île de France
France
10 Naim BOULAAZAIB
TKD VAL DE REUIL
Ligue Normandie
France
11 Mouchin OUCHNA
TKD 78
Ligue Île de France
France
12 Kone ADAMA
usoam France
13 Cyril VANDENDAELE
CERCLE DE TAEKWONDO DES ARCHERS PARIS
Ligue Île de France
France
14 Yacine GHOUL
MIMO-TEAM
Ligue Île de France
France
Minimes Masculins -37 kg 17 entries
No. Name Team Country
1 Abdoulaye TRAORE
ECOLE TAEKWONDO TRAPPES
Ligue Île de France
France
2 corry BUISSON
cobra team / Chalette France
3 Nicolas GONçALVES
ESN MUGUNGHWA TIGERS Taekwondo Nanterre
Ligue Île de France
France
4 YURI FREITAS
CHARTRES METROPOLE TAEKWONDO (CMTAE)
Ligue Centre
France
5 Zakarya KHEDIRI
cobra team / Chalette France
6 Kilyan PESTIE
cobra team / Chalette France
7 Timothé BERRY
Tkd Poissy
Ligue Île de France
France
8 Hamza EL FADI
UNION SPORTIVE D IVRY
Ligue Île de France
France
9 Azouz MAZOUZ
UNION SPORTIVE D IVRY
Ligue Île de France
France
10 Malik TRAORE
UNION SPORTIVE D IVRY
Ligue Île de France
France
11 Maxime JUBENOT
Taekwondo Élite Cergy
Ligue Île de France
France
12 Nathanaël MOREAU
Taekwondo Élite Cergy
Ligue Île de France
France
13 Ubayd KEBBICHE
USTE93
Ligue Île de France
France
14 Adam MENACER
TKD 78
Ligue Île de France
France
15 MATHIAS TIMON
TEAM VILLENEUVE SAINT GEORGES
Ligue Île de France
France
16 NOAM SAKLY
MIMO-TEAM
Ligue Île de France
France
17 Arif BULUT
cobra team / Chalette France
Minimes Masculins -41 kg 8 entries
No. Name Team Country
1 Youcef DOUICH
ECOLE TAEKWONDO TRAPPES
Ligue Île de France
France
2 Abdelali SADIK
Bisat dahabi temara Morocco
3 ALI BENOUECHEN
MOVING CITY
Ligue Île de France
France
4 Mathias DEROC
UNION SPORTIVE D IVRY
Ligue Île de France
France
5 Ael OKOU
VAN THUYNE TKD
Ligue Île de France
France
6 Ilian BOUSEBAINE
Taekwondo Élite Cergy
Ligue Île de France
France
7 PAUL JOANNES
MIMO-TEAM
Ligue Île de France
France
8 Josue GABET
cobra team / Chalette France
Minimes Masculins -45 kg 8 entries
No. Name Team Country
1 Imrane AïT EL HADJ
ECOLE TAEKWONDO TRAPPES
Ligue Île de France
France
2 Nassim MIGUEL
ECOLE TAEKWONDO TRAPPES
Ligue Île de France
France
3 wassim SAGHIR
cobra team / Chalette France
4 Emir MILED
AVANT GARDE DE SAINT DENIS
Ligue Île de France
France
5 Adam HELLAL
AVANT GARDE DE SAINT DENIS
Ligue Île de France
France
6 Matéo JUBENOT
Taekwondo Élite Cergy
Ligue Île de France
France
7 Souheil KAOUCHEN
MIMO-TEAM
Ligue Île de France
France
8 Enes AYDIN
cobra team / Chalette France
Minimes Masculins -49 kg 2 entries
No. Name Team Country
1 MOHAMED BELGHIT
MOVING CITY
Ligue Île de France
France
2 RAYAN SOUIDI
MOVING CITY
Ligue Île de France
France
Minimes Masculins -53 kg 2 entries
No. Name Team Country
1 MUHAMMET ALI AKPINAR
TKD VAL DE REUIL
Ligue Normandie
France
2 THIBAULT CLABAUX
Taekwondo Élite Cergy
Ligue Île de France
France
Minimes Masculins -57 kg 1 entry
No. Name Team Country
1 Marawne ANTAR
Tkd Poissy
Ligue Île de France
France
Minimes Masculins +57 kg 1 entry
No. Name Team Country
1 ALEXANDRE JEANBLANC
ESN MUGUNGHWA TIGERS Taekwondo Nanterre
Ligue Île de France
France

Minimes Féminines

Minimes Féminines -26 kg 1 entry
No. Name Team Country
1 Zineb HARCHAOUI
Bisat dahabi temara Morocco
Minimes Féminines -29 kg 5 entries
No. Name Team Country
1 oceane SOUBIE
cobra team / Chalette France
2 Ayada THOREL
cobra team / Chalette France
3 Aya ECHLOUCHI
Bisat dahabi temara Morocco
4 Soukaina ZARWALI
Association Asdikae Nojoum Temara Morocco
5 Aliya HAZON
VAN THUYNE TKD
Ligue Île de France
France
Minimes Féminines -33 kg 15 entries
No. Name Team Country
1 Tahéra ALEXIS
ECOLE TAEKWONDO TRAPPES
Ligue Île de France
France
2 Meriem SAïDI
ECOLE TAEKWONDO TRAPPES
Ligue Île de France
France
3 Sarah TAHRAOUI
ECOLE TAEKWONDO TRAPPES
Ligue Île de France
France
4 CHAIMAA AMELHAYI
ASTR LE LOI
Ligue Île de France
France
5 DJENET MOKRANI
ASTR LE LOI
Ligue Île de France
France
6 Ines BAHOU
ESN MUGUNGHWA TIGERS Taekwondo Nanterre
Ligue Île de France
France
7 Anissa ZAHIM
ESN MUGUNGHWA TIGERS Taekwondo Nanterre
Ligue Île de France
France
8 Doria MOUALKIA
ECOLE TAEKWONDO TRAPPES
Ligue Île de France
France
9 Victoria GRECIC
AVANT GARDE DE SAINT DENIS
Ligue Île de France
France
10 Fiona OLIVIER
VAN THUYNE TKD
Ligue Île de France
France
11 Manel KASSE-GRUET
VAN THUYNE TKD
Ligue Île de France
France
12 najwa ADAM HAMID
TAEKWONDO CLUB FEYZIN
Ligue Auvergne-Rhône-Alpes
France
13 manon AMERYCKX
TAEKWONDO CLUB FEYZIN
Ligue Auvergne-Rhône-Alpes
France
14 METYSSE GIRARD
CLUB ATHLETIQUE ORSAY TKD
Ligue Île de France
France
15 mélissa AID
Team GRIGNY AG2
Ligue Île de France
France
Minimes Féminines -37 kg 7 entries
No. Name Team Country
1 Ilyana DUJARDIN
ECOLE TAEKWONDO TRAPPES
Ligue Île de France
France
2 Mayssen JEDER
ECOLE TAEKWONDO TRAPPES
Ligue Île de France
France
3 olivia TRUCHY
TKD VAL DE REUIL
Ligue Normandie
France
4 Rhizlaine ZERROUKI
C.O.M.B BAGNEUX TKD
Ligue Île de France
France
5 Eya KECHICHE
USTE93
Ligue Île de France
France
6 MALAYKA EDDIB
usoam France
7 MAISSEN NIANG
MIMO-TEAM
Ligue Île de France
France
Minimes Féminines -41 kg 8 entries
No. Name Team Country
1 Meissane KAMLI
ECOLE TAEKWONDO TRAPPES
Ligue Île de France
France
2 Naïla TRAORE
ECOLE TAEKWONDO TRAPPES
Ligue Île de France
France
3 RADOUAN HAJAR
ASTR LE LOI
Ligue Île de France
France
4 Wassila DOUICH
ECOLE TAEKWONDO TRAPPES
Ligue Île de France
France
5 NASRI HALA
C.O.M.B BAGNEUX TKD
Ligue Île de France
France
6 Sarah MOHAMED
Taekwondo Élite Cergy
Ligue Île de France
France
7 Nardjisse ALILI
TKD 78
Ligue Île de France
France
8 aleyna OZBECK
cobra team / Chalette France
Minimes Féminines -44 kg 3 entries
No. Name Team Country
1 Hafsa AGGA
Bisat dahabi temara Morocco
2 Jenna AIBECHE
C.O.M.B BAGNEUX TKD
Ligue Île de France
France
3 Fatima Zahra ARBAOUI
TEE MUDO KWAN
Ligue Île de France
France
Minimes Féminines -47 kg 3 entries
No. Name Team Country
1 Chaïneze RADOUANE
ECOLE TAEKWONDO TRAPPES
Ligue Île de France
France
2 NARJISSE IZMAOUN
Tkd Poissy
Ligue Île de France
France
3 KAREENA BAJOLAH
TEE MUDO KWAN
Ligue Île de France
France
Minimes Féminines -51 kg 4 entries
No. Name Team Country
1 Thalya DEVAUX
C.O.M.B BAGNEUX TKD
Ligue Île de France
France
2 ALIYAH BELHASSEN
TAEKWONDO CLUB FEYZIN
Ligue Auvergne-Rhône-Alpes
France
3 Agathe CARVALHO
Tkd Poissy
Ligue Île de France
France
4 Farah BEDDA
MIMO-TEAM
Ligue Île de France
France
Minimes Féminines +51 kg 4 entries
No. Name Team Country
1 CLARA MAYELOUE
CHARTRES METROPOLE TAEKWONDO (CMTAE)
Ligue Centre
France
2 Audray KAZADI
C.O.M.B BAGNEUX TKD
Ligue Île de France
France
3 Aya ABEGHRAZ
Tkd Poissy
Ligue Île de France
France
4 ines ZOURIRA
Team GRIGNY AG2
Ligue Île de France
France

Cadets

Cadets Masculins

Cadets Masculins -33 kg 4 entries
No. Name Team Country
1 Jibryl MARA
ECOLE TAEKWONDO TRAPPES
Ligue Île de France
France
2 bryan MENDY
ASSOCIATION SPORTIVE HUANG DI
Ligue Normandie
France
3 MEHDI AMELHAYI
ASTR LE LOI
Ligue Île de France
France
4 BINH TAM RETO
ACADEMIE SPORTING CLUB CHAMPIGNY
Ligue Île de France
France
Cadets Masculins -37 kg 7 entries
No. Name Team Country
1 Hamza BOUTSERFINE
ECOLE TAEKWONDO TRAPPES
Ligue Île de France
France
2 Ahmed MECHERET
ECOLE TAEKWONDO TRAPPES
Ligue Île de France
France
3 fadi BARHOUMI
Club challenge sp bouhajla Tunisia
4 zakaria HAMDI
Club challenge sp bouhajla Tunisia
5 BILAL BENAMAR
MOVING CITY
Ligue Île de France
France
6 ILYES OUALI
CLUB ATHLETIQUE ORSAY TKD
Ligue Île de France
France
7 Gabet JOB
cobra team / Chalette France
Cadets Masculins -41 kg 8 entries
No. Name Team Country
1 Khalis ALEXIS
ECOLE TAEKWONDO TRAPPES
Ligue Île de France
France
2 Walid ALLASSAK
ECOLE TAEKWONDO TRAPPES
Ligue Île de France
France
3 MOHAMED TACHFINE
KORTI FAMILY CLUBS Morocco
4 Rayan ES SAHB
ASTR LE LOI
Ligue Île de France
France
5 Diégo DOS SANTOS
cobra team / Chalette France
6 Chams-eddine AMAZOUZ
Tkd Poissy
Ligue Île de France
France
7 Alec RACHDONI
CSAKremlin Bicetre
Ligue Île de France
France
8 Bamba SENE
Tkd Poissy
Ligue Île de France
France
Cadets Masculins -45 kg 6 entries
No. Name Team Country
1 Abdellah MEZAOUI
ECOLE TAEKWONDO TRAPPES
Ligue Île de France
France
2 Yanis PESTIE
cobra team / Chalette France
3 NOLAN CONHOC
TKD SPIRIT 27
Ligue Normandie
France
4 Badekara MARADAS-NADO
CERCLE DE TAEKWONDO DES ARCHERS PARIS
Ligue Île de France
France
5 THEO HERBIN-FOURNIS
CLUB ATHLETIQUE ORSAY TKD
Ligue Île de France
France
6 SOFIANE HAMZA
CLUB ATHLETIQUE ORSAY TKD
Ligue Île de France
France
Cadets Masculins -49 kg 8 entries
No. Name Team Country
1 safwan FARCHAF
cobra team / Chalette France
2 KAÏS BOUCHAKEL
MOVING CITY
Ligue Île de France
France
3 Silvio GAULARD GRAINE
C.O.M.B BAGNEUX TKD
Ligue Île de France
France
4 Ali El Hadi ALILI
TKD 78
Ligue Île de France
France
5 YACINE OUACHANI
usoam France
6 Ahmed SAOUD
Taekwondo Élite Cergy
Ligue Île de France
France
7 Mario BRATU
ROUEN TAE KWON DO ACADEMY
Ligue Normandie
France
8 Matteo GRAVIL
Tkd Poissy
Ligue Île de France
France
Cadets Masculins -53 kg 3 entries
No. Name Team Country
1 Moncef MIGUEL
ECOLE TAEKWONDO TRAPPES
Ligue Île de France
France
2 Aymen BENJOUIDI
C.O.M.B BAGNEUX TKD
Ligue Île de France
France
3 Zohair ADJAR
Bisat dahabi temara Morocco
Cadets Masculins -57 kg 2 entries
No. Name Team Country
1 OSAMA AAMER
CLUB ATHLETIQUE ORSAY TKD
Ligue Île de France
France
2 Nathan JULES
Taekwondo Élite Cergy
Ligue Île de France
France
Cadets Masculins -61 kg 1 entry
No. Name Team Country
1 Aaron BOUAZIZ
YA SAENG LAN TAEKWONDO
Ligue Île de France
France
Cadets Masculins +65kg 2 entries
No. Name Team Country
1 Ayoub FARAS
CHARTRES METROPOLE TAEKWONDO (CMTAE)
Ligue Centre
France
2 ILYES ZAOUGUI
MOVING CITY
Ligue Île de France
France

Cadets Féminines

Cadets Féminines -29 kg 2 entries
No. Name Team Country
1 nermine BARHOUMI
Club challenge sp bouhajla Tunisia
2 Ines NAïMI
ECOLE TAEKWONDO TRAPPES
Ligue Île de France
France
Cadets Féminines -37 kg 5 entries
No. Name Team Country
1 ALAA EL KHALFANI
KORTI FAMILY CLUBS Morocco
2 Maryam KEBIR
ASTR LE LOI
Ligue Île de France
France
3 Hiba OUMALKA
Association Asdikae Nojoum Temara Morocco
4 Maelys CHANCROGNE
Tkd Poissy
Ligue Île de France
France
5 Sarah LARIBI
TKD 78
Ligue Île de France
France
Cadets Féminines -41 kg 5 entries
No. Name Team Country
1 MARWA MAOUKIL
KORTI FAMILY CLUBS Morocco
2 Camille BEDUCHAUD BARBARAT
C.O.M.B BAGNEUX TKD
Ligue Île de France
France
3 Aya HAMAMA
Association Asdikae Nojoum Temara Morocco
4 MELLINA BENDRISS
ACADEMIE SPORTING CLUB CHAMPIGNY
Ligue Île de France
France
5 Boushra BERRICHE
TKD 78
Ligue Île de France
France
Cadets Féminines -44 kg 4 entries
No. Name Team Country
1 Fatima TRAORE
ECOLE TAEKWONDO TRAPPES
Ligue Île de France
France
2 maissam BOUCHEMA
cobra team / Chalette France
3 Chaïma MOHAMMEDI
USTE93
Ligue Île de France
France
4 Sofia ZAHALI
Taekwondo Élite Cergy
Ligue Île de France
France
Cadets Féminines -47 kg 1 entry
No. Name Team Country
1 Aya DAHOU
Bisat dahabi temara Morocco
Cadets Féminines -51 kg 4 entries
No. Name Team Country
1 HOCINE AMINA
ACADEMIE SPORTING CLUB CHAMPIGNY
Ligue Île de France
France
2 Manel EL FADI
UNION SPORTIVE D IVRY
Ligue Île de France
France
3 CHAIMA HAMZA
CLUB ATHLETIQUE ORSAY TKD
Ligue Île de France
France
4 divine DAGNET
Team GRIGNY AG2
Ligue Île de France
France
Cadets Féminines -55 kg 4 entries
No. Name Team Country
1 ANISSA SADKI
CHARTRES METROPOLE TAEKWONDO (CMTAE)
Ligue Centre
France
2 Yasmine OUCHRIF
VAN THUYNE TKD
Ligue Île de France
France
3 Teeyah DOUCET
Taekwondo Élite Cergy
Ligue Île de France
France
4 Manelle MAURER
Taekwondo Élite Cergy
Ligue Île de France
France
Cadets Féminines -59 kg 4 entries
No. Name Team Country
1 Chaïma HEBBAR
ECOLE TAEKWONDO TRAPPES
Ligue Île de France
France
2 Hafsa TAZKA
ACADEMIE SPORTING CLUB CHAMPIGNY
Ligue Île de France
France
3 MITI RASOANARIVO
CLUB ATHLETIQUE ORSAY TKD
Ligue Île de France
France
4 narimane BOUNOU
Team GRIGNY AG2
Ligue Île de France
France

Juniors

Juniors Masculins

Juniors Masculins -45 kg 3 entries
No. Name Team Country
1 Hamza BOUKARNIA
ASTR LE LOI
Ligue Île de France
France
2 Khaled CHABRILLIAT
CHARTRES METROPOLE TAEKWONDO (CMTAE)
Ligue Centre
France
3 MASSIRE KANTE
MOVING CITY
Ligue Île de France
France
Juniors Masculins -48 kg 3 entries
No. Name Team Country
1 Sauer KERYANN
cobra team / Chalette France
2 Yassine AL BARHOUMI
Club challenge sp bouhajla Tunisia
3 WISSEM TOUATI
MOVING CITY
Ligue Île de France
France
Juniors Masculins -51 kg 4 entries
No. Name Team Country
1 Bilel HENOUNI
ECOLE TAEKWONDO TRAPPES
Ligue Île de France
France
2 houssem MABROUKI
Club challenge sp bouhajla Tunisia
3 YASSINE DAOUDI
MOVING CITY
Ligue Île de France
France
4 Anas MOHAMMEDI
USTE93
Ligue Île de France
France
Juniors Masculins -55 kg 3 entries
No. Name Team Country
1 Samy ALLOUANE
USTB Algeria
2 Lucas LARSONNIER
CHARTRES METROPOLE TAEKWONDO (CMTAE)
Ligue Centre
France
3 JÂBIR ESSAMNI
MOVING CITY
Ligue Île de France
France
Juniors Masculins -59 kg 2 entries
No. Name Team Country
1 alla eddine BENBOUBAKER
Club challenge sp bouhajla Tunisia
2 Abderahman MEZAOUI
ECOLE TAEKWONDO TRAPPES
Ligue Île de France
France
Juniors Masculins -63 kg 8 entries
No. Name Team Country
1 hamdi MOHAMED AMIR
Club challenge sp bouhajla Tunisia
2 KEVINN DOSSO
CHARTRES METROPOLE TAEKWONDO (CMTAE)
Ligue Centre
France
3 Mehdi OUARET
CHARTRES METROPOLE TAEKWONDO (CMTAE)
Ligue Centre
France
4 AYOUB ZAOUGUI
MOVING CITY
Ligue Île de France
France
5 Marco FERREIRA
cobra team / Chalette France
6 OUSSAMA RIYAHI
COURCOURONNES TAEKWONDO
Ligue Île de France
France
7 ibrahima MBAYE
KYONG JOU Senegal
8 MATHYS HENG
CLUB ATHLETIQUE ORSAY TKD
Ligue Île de France
France
Juniors Masculins -68 kg 4 entries
No. Name Team Country
1 zine eddine KASMI
Club challenge sp bouhajla Tunisia
2 harrathi RAED
Club challenge sp bouhajla Tunisia
3 ABDOURAHMANE LAM
COURCOURONNES TAEKWONDO
Ligue Île de France
France
4 Ayman DJEZZAZ
Taekwondo Élite Cergy
Ligue Île de France
France
Juniors Masculins -73 kg 3 entries
No. Name Team Country
1 Samy BOUMERIDJA
UNION SPORTIVE D IVRY
Ligue Île de France
France
2 Eden LOUNIS
UNION SPORTIVE D IVRY
Ligue Île de France
France
3 laurent FLORIAN ALEXANDRE ROGER HENRI
ASS SPORTIVE DE TKD DE VILLEBON
Ligue Île de France
France

Juniors Féminines

Juniors Féminines -42 kg 1 entry
No. Name Team Country
1 Ines TAHRAOUI
ECOLE TAEKWONDO TRAPPES
Ligue Île de France
France
Juniors Féminines -44 kg 2 entries
No. Name Team Country
1 ELSA BERBICHE
ACADEMIE SPORTING CLUB CHAMPIGNY
Ligue Île de France
France
2 Ibtissam OULD EL HAJ
ACADEMIE SPORTING CLUB CHAMPIGNY
Ligue Île de France
France
Juniors Féminines -46 kg 3 entries
No. Name Team Country
1 VAN-ANH RETO
ACADEMIE SPORTING CLUB CHAMPIGNY
Ligue Île de France
France
2 SOFIA BERBICHE
ACADEMIE SPORTING CLUB CHAMPIGNY
Ligue Île de France
France
Juniors Féminines -49 kg 2 entries
No. Name Team Country
1 Ines FABRICE
C.O.M.B BAGNEUX TKD
Ligue Île de France
France
2 ADAMA SISSOKO
COURCOURONNES TAEKWONDO
Ligue Île de France
France
Juniors Féminines -52 kg 4 entries
No. Name Team Country
1 Azra MACIT
cobra team / Chalette France
2 Douae ANOUAR
Bisat dahabi temara Morocco
3 Khalida HADDAD
ECOLE TAEKWONDO TRAPPES
Ligue Île de France
France
4 AYA RIYAHI
COURCOURONNES TAEKWONDO
Ligue Île de France
France
Juniors Féminines -55 kg 5 entries
No. Name Team Country
1 Anais GOMEZ
CHARTRES METROPOLE TAEKWONDO (CMTAE)
Ligue Centre
France
2 HAWA AJROUD
ACADEMIE SPORTING CLUB CHAMPIGNY
Ligue Île de France
France
3 IMANE MOHAR
ACADEMIE SPORTING CLUB CHAMPIGNY
Ligue Île de France
France
4 Nisrin HEBBAR
ECOLE TAEKWONDO TRAPPES
Ligue Île de France
France
5 Marie SABATTIER
CLUB ATHLETIQUE ORSAY TKD
Ligue Île de France
France
Juniors Féminines -59 kg 4 entries
No. Name Team Country
1 Sakina HASSANI
C.O.M.B BAGNEUX TKD
Ligue Île de France
France
2 Lucie PRINTEMPS
C.O.M.B BAGNEUX TKD
Ligue Île de France
France
3 Farah HAZON
VAN THUYNE TKD
Ligue Île de France
France
4 miliane DAGNET
Team GRIGNY AG2
Ligue Île de France
France
Juniors Féminines -63 kg 3 entries
No. Name Team Country
1 Lucie PRINTEMPS
C.O.M.B BAGNEUX TKD
Ligue Île de France
France
2 Abouchdak YASMINE
cobra team / Chalette France
3 Yossra KECHICHE
USTE93
Ligue Île de France
France
Juniors Féminines -68 kg 1 entry
No. Name Team Country
1 hadil ABIDI
Club challenge sp bouhajla Tunisia

Seniors (Olympique)

Seniors Masculins

Seniors Masculins -58 kg 10 entries
No. Name Team Country
1 Ilyass ELANI
Bisat dahabi temara Morocco
2 Fouad AYACHE
Association Asdikae Nojoum Temara Morocco
3 Arnold Bertrand OWONE NDZIME
Association estudiantine de taekwondo Gabon
4 RUBEN FEDIDA
MOVING CITY
Ligue Île de France
France
5 EL MIAH ABDELILAH
OLYMPIQUE CENTER Morocco
6 EL AMOUDI AMIN
OLYMPIQUE CENTER Morocco
7 Ezzat SAOUD
Taekwondo Élite Cergy
Ligue Île de France
France
8 Gabriel SOARES
Taekwondo Élite Cergy
Ligue Île de France
France
9 Habibullah AHMADI
CLUB RECHERCHE LOISIRS PARIS 10°
Ligue Île de France
France
10 Dahmani MADJID
ECOLE TAEKWONDO TRAPPES
Ligue Île de France
France
Seniors Masculins -68 kg 14 entries
No. Name Team Country
1 nasef HFASNA
Club challenge sp bouhajla Tunisia
2 AMINE BENKORTI
KORTI FAMILY CLUBS Morocco
3 AYOUB BENKORTI
KORTI FAMILY CLUBS Morocco
4 miloud EL ZARROUKI
cobra team / Chalette France
5 edgar PERRIOLAT
cobra team / Chalette France
6 ERRAISSE KARIM
CHARTRES METROPOLE TAEKWONDO (CMTAE)
Ligue Centre
France
7 anis TLILI
Club challenge sp bouhajla Tunisia
8 DIAMANT DOSSO
CHARTRES METROPOLE TAEKWONDO (CMTAE)
Ligue Centre
France
9 Akram HARFOUCHE
DJOSON TKD MAROLLES
Ligue Île de France
France
10 jaouher GHITH
Club challenge sp bouhajla Tunisia
11 ELFRIED GOGOA
MOVING CITY
Ligue Île de France
France
12 EL KOURADI BRAHIM
OLYMPIQUE CENTER Morocco
13 Serge DJéDJé
Taekwondo Élite Cergy
Ligue Île de France
France
14 Lotfi BELASLI
ECOLE TAEKWONDO TRAPPES
Ligue Île de France
France
Seniors Masculins -80 kg 10 entries
No. Name Team Country
1 Abbes REBHI
Association El Wafa de Sport teakwondo Tunisie Tunisia
2 ANIS KACEM
Association Sportive Douane Sfax Tunisia
3 Steve KINSANSI
VAN THUYNE TKD
Ligue Île de France
France
4 SHAMSEDDINE MBENGUE
Taekwondo Élite Cergy
Ligue Île de France
France
5 Emeric PILLET
Taekwondo Élite Cergy
Ligue Île de France
France
6 Stephen TARET
Taekwondo Élite Cergy
Ligue Île de France
France
7 AKLOUD MOHAMED
OLYMPIQUE CENTER Morocco
8 Aliou MANE
VAN THUYNE TKD
Ligue Île de France
France
9 sadio TRAORE
Team GRIGNY AG2
Ligue Île de France
France
10 Mounir DIAN
cobra team / Chalette France
Seniors Masculins +80 kg 2 entries
No. Name Team Country
1 Christian AMBANG
Taekwondo Élite Cergy
Ligue Île de France
France
2 Saliou DIOUF
Yakar Taekwondo Club Senegal

Seniors Féminines

Seniors Féminines -49 kg 1 entry
No. Name Team Country
1 Hajer MUSTAPHA
C.O.M.B BAGNEUX TKD
Ligue Île de France
France
Seniors Féminines -57 kg 6 entries
No. Name Team Country
1 FATIMA ZAHRA OUMEZDI
KORTI FAMILY CLUBS Morocco
2 Emna GASSMI
Club challenge sp bouhajla Tunisia
3 Kimberly NDINDO GNALA
Association estudiantine de taekwondo Gabon
4 Rekia MEKHFI
C.O.M.B BAGNEUX TKD
Ligue Île de France
France
5 Liza BENSIMON
VAN THUYNE TKD
Ligue Île de France
France
6 Perle HARRIETTE
CERCLE DE TAEKWONDO DES ARCHERS PARIS
Ligue Île de France
France
Seniors Féminines -67 kg 3 entries
No. Name Team Country
1 BELAMKADDEM ROKAYA
OLYMPIQUE CENTER Morocco
2 Cloé BLITEK
ECOLE TAEKWONDO TRAPPES
Ligue Île de France
France
3 Philippine JOVANOVIC
Academie Gand Lyon France
Seniors Féminines +67 kg 2 entries
No. Name Team Country
1 EL FANNOUA NADIA
OLYMPIQUE CENTER Morocco
2 CHIKAR KHADIJA
OLYMPIQUE CENTER Morocco

Masters 1

Masters 1 Masculins

Masters 1 Masculins -68 kg 1 entry
No. Name Team Country
1 steven QUELENNEC
cobra team / Chalette France
Masters 1 Masculins +80 kg 1 entry
No. Name Team Country
1 Sami REMILI
Association cadet El khroub Taekwondo Algeria

Masters 2

Masters 2 Masculins

Masters 2 Masculins -80 kg 2 entries
No. Name Team Country
1 Alex ASSI
C.O.M.B BAGNEUX TKD
Ligue Île de France
France
2 mamoudou BASSOUM
cobra team / Chalette France

Masters 2 Féminines

Masters 2 Féminines -67 kg 1 entry
No. Name Team Country
1 jessica POYER
cobra team / Chalette France

Masters 3

Masters 3 Masculins

Masters 3 Masculins -58 kg 1 entry
No. Name Team Country
1 Youcef KAïDI
ECOLE TAEKWONDO TRAPPES
Ligue Île de France
France
Masters 3 Masculins -68 kg 2 entries
No. Name Team Country
1 Benoît LEBARS
ECOLE TAEKWONDO TRAPPES
Ligue Île de France
France
2 Serge DJéDJé
Taekwondo Élite Cergy
Ligue Île de France
France
Masters 3 Masculins -80 kg 1 entry
No. Name Team Country
1 Sebastien LANTOINE
Taekwondo Élite Cergy
Ligue Île de France
France