Kyorugi

Cadets

Cadets / Boys

Cadets / Boys -33kg 3 entries
No. Name Team Country
1 ANDRÉ FONTINHA
MAXIMUS TAEKWONDO MAIA Portugal
2 Ruben ROCHA
CDCCM Portugal
3 Rafael SANTOS
VCQ-Vitoria Clube Quintinhas Portugal
Cadets / Boys -37kg 2 entries
No. Name Team Country
1 José Miguel JúDICE
Clube de Taekwondo de Portimão Portugal
2 Danyil KOROLCHUK
Taekwondo Clube do Dão Portugal
Cadets / Boys -41kg 4 entries
No. Name Team Country
1 João VAN ZELLER
Grupo Sportivo de Carcavelos Portugal
2 Rafael AZEVEDO
Taekwondo Dragão do Norte Portugal
3 Martim COSTA
ENERGY TAEKWONDO Portugal
4 Tiago SOUSA
ENERGY TAEKWONDO Portugal
Cadets / Boys -45kg 3 entries
No. Name Team Country
1 Alfredo MARTINS
Taebox Portugal
2 Ferreira PEDRO
Grupo Sportivo de Carcavelos Portugal
3 Diogo GOMES
CDCCM Portugal
Cadets / Boys -49kg 2 entries
No. Name Team Country
1 Diogo FONSECA
SPORTDO Portugal
2 Ivan ABREU
VCQ-Vitoria Clube Quintinhas Portugal
Cadets / Boys -53kg 4 entries
No. Name Team Country
1 Miguel AMADO
Clube de Taekwondo de Portimão Portugal
2 Rodrigo BRITO
SPORTDO Portugal
3 Vasco REPAS GONçALVES
Grupo Sportivo de Carcavelos Portugal
4 Marco MORGADO
Casa do Povo de Arcena Portugal
Cadets / Boys -61kg 2 entries
No. Name Team Country
1 João MARCIAL
Clube de Taekwondo de Portimão Portugal
2 Tomé FRANCISCO
Kirugui Clube Taekwondo de Vendas Novas Portugal
Cadets / Boys -65kg 1 entry
No. Name Team Country
1 Tiago REIS
Taebox Portugal
Cadets / Boys +65kg 3 entries
No. Name Team Country
1 Pablo REY
Clube de Taekwondo de Portimão Portugal
2 Natalio Alexandre VIEGAS SERAFIM
TKD-VRSA Portugal
3 João PEREIRA
CDCCM Portugal

Cadets / Girls

Cadets / Girls -37kg 1 entry
No. Name Team Country
1 Alejandra GOMEZ
Tkd Anat Spain
Cadets / Girls -44kg 2 entries
No. Name Team Country
1 MATILDE FERREIRA
MAXIMUS TAEKWONDO MAIA Portugal
2 Sofia DIAS
ENERGY TAEKWONDO Portugal
Cadets / Girls -47kg 1 entry
No. Name Team Country
1 Helena DUICAN
CDCCM Portugal
Cadets / Girls -51kg 1 entry
No. Name Team Country
1 Diana SANTOS
CDCCM Portugal
Cadets / Girls -59kg 2 entries
No. Name Team Country
1 Beatriz CUNHA
Grupo Sportivo de Carcavelos Portugal
2 Leonor ALMEIDA
FC Despertar Portugal

Juniors

Juniors / Men

Juniors / Men -45kg 1 entry
No. Name Team Country
1 Joel SEBASTIãO
Clube de Taekwondo de Portimão Portugal
Juniors / Men -51kg 4 entries
No. Name Team Country
1 Frederico MARTINS
CECSSAC GYM Portugal
2 SANDRO RILHO
FAST KICK OVAR Portugal
3 Rodrigo TEIXEIRA
FC Despertar Portugal
4 Pedro AFONSO
CDCCM Portugal
Juniors / Men -55kg 3 entries
No. Name Team Country
1 Marco SALGADO
Taebox Portugal
2 Tiago LOPES
Clube de Taekwondo de Portimão Portugal
3 Vasco FRANCISCO
CECSSAC GYM Portugal
Juniors / Men -59kg 8 entries
No. Name Team Country
1 David BARBAS
CECSSAC GYM Portugal
2 Eduardo CAVACO
ETAM-DO Portugal
3 João TIAGO
Taekwondo Clube do Dão Portugal
4 Francisco COSTA
Clube Desportivo e Recreativo 'Os Vinhais' Portugal
5 Leandro COSTA
CDCCM Portugal
6 Gonçalo OLIVEIRA
CDCCM Portugal
7 Pedro BERNARDO
CDCCM Portugal
8 Leonardo PINTADO
VCQ-Vitoria Clube Quintinhas Portugal
Juniors / Men -63kg 4 entries
No. Name Team Country
1 Ferreira ANDRé
Grupo Sportivo de Carcavelos Portugal
2 Alexandre VAKARYUK
TKD-VRSA Portugal
3 Diogo PEREIRA
ETAM-DO Portugal
4 Rodrigo ALMEIDA
VCQ-Vitoria Clube Quintinhas Portugal
Juniors / Men -68kg 5 entries
No. Name Team Country
1 Afonso VIEIRA
Grupo Sportivo de Carcavelos Portugal
2 Filipe LIN
TKD-VRSA Portugal
3 Leandro MONTES
TKD-VRSA Portugal
4 David RIBEIRO
ETAM-DO Portugal
5 Pedro CATALãO
FC Despertar Portugal
Juniors / Men -73kg 4 entries
No. Name Team Country
1 Gabriel CORAGEM DE SOUSA
Grupo Sportivo de Carcavelos Portugal
2 Tiago SANTANA
Grupo Sportivo de Carcavelos Portugal
3 João ALMEIDA
FC Despertar Portugal
4 Rafael ALMEIDA
FC Despertar Portugal
Juniors / Men -78kg 1 entry
No. Name Team Country
1 Duarte SILVA
FAST KICK OVAR Portugal
Juniors / Men +78kg 1 entry
No. Name Team Country
1 Hugo TRINDADE
Taekwondo Dragão do Norte Portugal

Juniors / Women

Juniors / Women -49kg 3 entries
No. Name Team Country
1 Muriel RAMOS
Clube de Taekwondo de Portimão Portugal
2 Beatriz RODRIGUES
Grupo Sportivo de Carcavelos Portugal
3 Ana Vanessa OLIVEIRA
CECSSAC GYM Portugal
Juniors / Women -52kg 2 entries
No. Name Team Country
1 Bruna SANTOS
CECSSAC GYM Portugal
2 Vera COSTA
Taekwondo Clube do Dão Portugal
Juniors / Women -55kg 1 entry
No. Name Team Country
1 Inês SANTOS
ENERGY TAEKWONDO Portugal
Juniors / Women -59kg 2 entries
No. Name Team Country
1 Barbara SILVA
CECSSAC GYM Portugal
2 Laura GRAZINA RUSSO
ENERGY TAEKWONDO Portugal
Juniors / Women -68kg 2 entries
No. Name Team Country
1 Raquel FERREIRA
SPORTDO Portugal
2 Mariana SANTOS
Grupo Sportivo de Carcavelos Portugal
Juniors / Women +68kg 1 entry
No. Name Team Country
1 Carolina ABRANTES
ETAM-DO Portugal

Seniors

Seniors / Men

Seniors / Men -54kg 2 entries
No. Name Team Country
1 Gonçalo FAUSTINO
Grupo Sportivo de Carcavelos Portugal
2 João HAZAKIS
CECSSAC GYM Portugal
Seniors / Men -58kg 5 entries
No. Name Team Country
1 Moustapha NDIAYE
Team Diop taekwondo club Senegal
2 Moustapha NDIAYE
Team Diop taekwondo club Senegal
3 moustapha NDIAYE
Terme diop Senegal
4 Duarte SIMõES
Taekwondo Dragão do Norte Portugal
5 Filipe SILVA
Taekwondo Dragão do Norte Portugal
Seniors / Men -63kg 5 entries
No. Name Team Country
1 Pape Alphonse NDAO
Pikine Taekwondo Club Senegal
2 Tiago LAJA
Taebox Portugal
3 Hugo VIDAL
Taekwondo Dragão do Norte Portugal
4 João TIAGO
Taekwondo Clube do Dão Portugal
5 Jorge GARRIDO
Casa do Povo de Arcena Portugal
Seniors / Men -68kg 5 entries
No. Name Team Country
1 Joaquim GOMES
ETAM-DO Portugal
2 Henrique SALVADOR
ETAM-DO Portugal
3 Alexandre CABRAL
Taekwondo Clube do Dão Portugal
4 TIAGO LOPES
FAST KICK OVAR Portugal
5 David INGLEZ
Clube Desportivo e Recreativo 'Os Vinhais' Portugal
Seniors / Men -74kg 2 entries
No. Name Team Country
1 Diogo RODRIGUES
ENERGY TAEKWONDO Portugal
2 João ANTUNES
Taekwondo Dragão do Norte Portugal
Seniors / Men -80kg 3 entries
No. Name Team Country
1 Vítor JACINTO
ETAM-DO Portugal
2 Miguel PINTADO
VCQ-Vitoria Clube Quintinhas Portugal
3 Francisco MOURATO
CECSSAC GYM Portugal
Seniors / Men -87kg 3 entries
No. Name Team Country
1 João DIOGO
Clube de Taekwondo de Portimão Portugal
2 Alves PEDRO
Grupo Sportivo de Carcavelos Portugal
3 António LUCAS
Taekwondo Clube do Dão Portugal
Seniors / Men +87kg 3 entries
No. Name Team Country
1 Henrique TRINDADE
Kirugui Clube Taekwondo de Vendas Novas Portugal
2 João LIMA
Taekwondo Dragão do Norte Portugal
3 Saliou DIOUF
Yakar Taekwondo Club Senegal

Seniors / Women

Seniors / Women -49kg 2 entries
No. Name Team Country
1 Ana Vanessa OLIVEIRA
CECSSAC GYM Portugal
2 Rita PATRíCIO
Taekwondo Dragão do Norte Portugal
Seniors / Women -53kg 2 entries
No. Name Team Country
1 Rafaela ARAúJO
Clube de Taekwondo de Portimão Portugal
2 Marta OLIVEIRA
CECSSAC GYM Portugal
Seniors / Women -57kg 2 entries
No. Name Team Country
1 Amy THIOR
Pikine Taekwondo Club Senegal
2 Laura GRAZINA RUSSO
ENERGY TAEKWONDO Portugal
Seniors / Women -62kg 4 entries
No. Name Team Country
1 Patricia MARTINS
Clube de Taekwondo de Portimão Portugal
2 Liliana DAMAS
CECSSAC GYM Portugal
3 Marta GONçALVES PINHEIRO VARAJãO BORGES
Boavista FC Portugal
4 Joana FREIRA
CDCCM Portugal
Seniors / Women -67kg 1 entry
No. Name Team Country
1 Alice VIEIRA
Clube de Taekwondo de Portimão Portugal

Poomsae

Individual

Individual Cadet

Individual Cadet Boys 11 entries
No. Name Team Country
1 Rafael COTOVIO
Clube de Taekwondo de Portimão Portugal
2 Alexander IVANOV
Clube de Taekwondo de Portimão Portugal
3 Martim ALMEIDA
Clube de Taekwondo de Portimão Portugal
4 Martim COSTA
ENERGY TAEKWONDO Portugal
5 Joao Pedro SILVA
ENERGY TAEKWONDO Portugal
6 Rodrigo LEITE
CDCCM Portugal
7 João MARTINS
CDCCM Portugal
8 Vasco REPAS GONçALVES
Grupo Sportivo de Carcavelos Portugal
9 Miguel COSTA
LDC Taekwondo Portugal
10 Gabriel LUíS
LDC Taekwondo Portugal
11 Dante BRITO
LDC Taekwondo Portugal
Individual Cadet Girls 15 entries
No. Name Team Country
1 Bianca ALGARVE
Clube de Taekwondo de Portimão Portugal
2 Daniela JESUS
Clube de Taekwondo de Portimão Portugal
3 Carolina TELO
Clube de Taekwondo de Portimão Portugal
4 Beatriz CUNHA
Grupo Sportivo de Carcavelos Portugal
5 Carolina RORIZ
Grupo Sportivo de Carcavelos Portugal
6 Alejandra GOMEZ
Tkd Anat Spain
7 Beatriz MARTINS
ENERGY TAEKWONDO Portugal
8 Rita SANTOS
ENERGY TAEKWONDO Portugal
9 Sara BRONZE
ENERGY TAEKWONDO Portugal
10 Sabrina QUINó
CDCCM Portugal
11 Marta OLIVEIRA
CDCCM Portugal
12 Mariana GODINHO
CDCCM Portugal
13 Daniela CAMPINO
CDCCM Portugal
14 Laura NUñEZ
LDC Taekwondo Portugal
15 Mariana COSME
LDC Taekwondo Portugal

Individual Junior

Individual Junior Men 7 entries
No. Name Team Country
1 Diogo RAIMUNDO
Kirugui Clube Taekwondo de Vendas Novas Portugal
2 Bernardo BAPTISTA
Clube de Taekwondo de Portimão Portugal
3 Rafael RAMOS
CDCCM Portugal
4 Pedro CABEçANA
CDCCM Portugal
5 Flávio LOPES
CDCCM Portugal
6 Ruben PEREIRA
CDCCM Portugal
7 Ricardo PEREIRA
CDCCM Portugal
Individual Junior Women 12 entries
No. Name Team Country
1 Constança SILVA
Kirugui Clube Taekwondo de Vendas Novas Portugal
2 Daniela DOMINGUES
Kirugui Clube Taekwondo de Vendas Novas Portugal
3 Marta CRISTO NEVES
TKD-VRSA Portugal
4 Barbara Sofia AMARAL
CECSSAC GYM Portugal
5 Beatriz PINTO
CECSSAC GYM Portugal
6 Laura GRAZINA RUSSO
ENERGY TAEKWONDO Portugal
7 Mara FRANCISCO
CDCCM Portugal
8 Diana CUC
CDCCM Portugal
9 Leonor CAMPOS
CDCCM Portugal
10 Catarina GOMES
CDCCM Portugal
11 Sara PINTO
CDCCM Portugal
12 Daniela FARRAJOTA
LDC Taekwondo Portugal

Individual Under 30

Individual Under 30 Men 4 entries
No. Name Team Country
1 Filipe FORTUNATO
ENERGY TAEKWONDO Portugal
2 Tiago SANTOS
CDCCM Portugal
3 Diogo BRITO
LDC Taekwondo Portugal
4 Pedro COSTA
LDC Taekwondo Portugal
Individual Under 30 Women 5 entries
No. Name Team Country
1 Claudia SANCHES
Grupo Sportivo de Carcavelos Portugal
2 Catarina GRILO
ENERGY TAEKWONDO Portugal
3 Sofia PAIS
ENERGY TAEKWONDO Portugal
4 Tatiana COSTAL
CDCCM Portugal
5 Catarina MARTINS
CDCCM Portugal

Individual Under 40

Individual Under 40 Men 1 entry
No. Name Team Country
1 Daniel RESPEITA
LDC Taekwondo Portugal

Individual Under 50

Individual Under 50 Men 3 entries
No. Name Team Country
1 António CARVALHO
Kirugui Clube Taekwondo de Vendas Novas Portugal
2 Nuno MAIA
Taebox Portugal
3 Christian CHAUVIN
CDCCM Portugal

Individual Over 50

Individual Over 50 Men 1 entry
No. Name Team Country
1 Rui MARINHEIRO
Grupo Sportivo de Carcavelos Portugal
Individual Over 50 Women 1 entry
No. Name Team Country
1 Amélia OLIVEIRA
Taekwondo Dragão do Norte Portugal

Pair

Pair Cadet

Pair Cadet 4 entries
No. Name Team Country
1 Joao Pedro SILVA
Sara BRONZE
ENERGY TAEKWONDO Portugal
2 Alexander IVANOV
Daniela JESUS
Clube de Taekwondo de Portimão Portugal
3 Rafael COTOVIO
Bianca ALGARVE
Clube de Taekwondo de Portimão Portugal
4 Vasco REPAS GONçALVES
Carolina RORIZ
Grupo Sportivo de Carcavelos Portugal

Pair Junior

Pair Junior 4 entries
No. Name Team Country
1 Constança SILVA
Diogo RAIMUNDO
Kirugui Clube Taekwondo de Vendas Novas Portugal
2 Mara FRANCISCO
Rafael RAMOS
CDCCM Portugal
3 Pedro CABEçANA
Sara PINTO
CDCCM Portugal
4 Flávio LOPES
Diana CUC
CDCCM Portugal

Pair Under 30

Pair Under 30 1 entry
No. Name Team Country
1 Tiago SANTOS
Catarina MARTINS
CDCCM Portugal

Team

Team Cadet

Team Cadet Girls 1 entry
No. Name Team Country
1 Daniela CAMPINO
Mariana GODINHO
Marta OLIVEIRA
CDCCM Portugal

Team Junior

Team Junior Men 1 entry
No. Name Team Country
1 Flávio LOPES
Pedro CABEçANA
Rafael RAMOS
CDCCM Portugal
Team Junior Women 2 entries
No. Name Team Country
1 Barbara SILVA
Barbara Sofia AMARAL
Beatriz PINTO
CECSSAC GYM Portugal
2 Mara FRANCISCO
Diana CUC
Leonor CAMPOS
CDCCM Portugal

Team Over 30

Team Over 30 Men 1 entry
No. Name Team Country
1 Diogo BRITO
Jerome BENTEIN
Daniel RESPEITA
LDC Taekwondo Portugal

Freestyle

Freestyle Individual

Freestyle Individual Under 17 Men 2 entries
No. Name Team Country
1 Afonso VIEIRA
Grupo Sportivo de Carcavelos Portugal
2 Rafael MATOS
Grupo Sportivo de Carcavelos Portugal
Freestyle Individual Under 17 Women 1 entry
No. Name Team Country
1 Vera COSTA CAMPOS
Grupo Sportivo de Carcavelos Portugal

Freestyle Pair

Freestyle Pair Under 17 3 entries
No. Name Team Country
1 Célia SANCHES
Afonso VIEIRA
Grupo Sportivo de Carcavelos Portugal
2 Vera COSTA CAMPOS
Rafael MATOS
Grupo Sportivo de Carcavelos Portugal
3 Beatriz RODRIGUES
Ferreira ANDRé
Grupo Sportivo de Carcavelos Portugal
Freestyle Pair Over 17 1 entry
No. Name Team Country
1 Diana CASTANEDA
Eduardo MARTINS
Grupo Sportivo de Carcavelos Portugal

Freestyle Mixed Team

Freestyle Mixed Team 1 entry
No. Name Team Country
1 Afonso VIEIRA
Diana CASTANEDA
Célia SANCHES
Eduardo MARTINS
Vera COSTA CAMPOS
Grupo Sportivo de Carcavelos Portugal